x

LPR olarak da kısaltması yapılan plaka okuma sistemi kullanımları her geçen gün artarken gerek güvenlik kontrol uygulamalarında gerekse trafikte olabilecek olumsuz durumların engellenmesinde kullanılmaktadır. Sistem kullanımıyla aracın plakası otomatik olarak okunurken algılama da sağlanmaktadır. Böylelikle aracın tanımı yapılarak güvenli bir şekilde girişi sağlanır. Listedeki kayıtlı plakalarla eşleşme yapılmaması durumunda ise aracın yabancı olarak algılanması söz konusudur. Böyle bir durumda geçiş izni verilmeyeceği gibi kapı kontrol açılımı da sağlanmamaktadır.

Plaka Okuma Sistemi Hakkında

Sistem Araçları

Standart CCTV kameralarından ziyade Eclipse kameralar tercih edilmekle birlikte etki gücü çok daha yüksektir. Hiçbir yüksek ışıktan etkilenmemesinin yanı sıra plaka okuması için 1,5 metreye 1,5 metre alan ideal seçimler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda plakanın görülebilir için LPR sistemlerine aydınlatma takılması da söz konusudur. Kamera ile PC arasındaki ara yüz olan ve okuma işlevi sağlayan DVR Kart kullanımı önem taşımaktadır. Plaka okuma sistemi aynı zamanda trafik kontrolleri ya da otopark giriş ve çıkışları özelinde de kullanıma uygundur.

Plaka Okuma Sistemi Kullanımı

Son derece pratik olmasının yanı sıra kullanılmasının en önemli sebepleri arasında uygulama kolaylığı gelmektedir. Çeşitli özel korunaklı sitelerde ya da güvenliğin olması gereken durumlarda tercih edilen plaka okuma sistemi için araçların plakalarının listeye eklenmesi yeterli olmaktadır. Tanımı yapılacak araçların plakaları eklenirken kullanım sırasında plakaların görülebilir olması da önemlidir. Bunun dışında araçlara alıcı- verici gibi cihazların takılmasına gerek olmadan LPR teknolojisi kullanılarak işlemler sağlanmaktadır. Aracın ön ya da arka tarafından alınan resim sonrasında sistem üzerinden plaka eşleşmesi yapılarak saniyeler içinde güvenlik kontrolünden geçirilmektedir. Bundan dolayı da eşleşmenin olmaması durumunda cihazın onaylama vermesi imkân dahilinde değildir. 768×288 piksel ve gri seviyesi olarak tanımlanan durumun 256 olması yeterli olurken zor tanımlama durumlarında zoom imkânı da bulunmaktadır. Ayrıca sistemin düşük özelliklere sahip olması durumunda güneş ışığı, far ışığı ya da kirli plakaların okunma durumları da güçleşebilmektedir.

 

Güvenlik Sistemi|Sadece Güvenlik Ev Kamera Sistemi ve Güvenlik Alarm Sistemleri Güvenlik Kamera sitesidir.